Su gimtadieniu, fMRI!

Šią savaitę funkcinis magnetinis rezonansas (fMRI) švenčia savo dvidešimtąjį jubiliejų!

Pats metas susipažinti su fMRI artimiau.

Pradėti derėtų apskritai nuo neurovaizdavimo: tai įvairių technikų naudojimas, norint pavaizduoti smegenų struktūra, funkciją ar farmakologiją. Paprastai paciento smegenys skanuojamos ir gautas vaizdas analizuojamas ekrane. Specialistai tuomet gali daryti išvadas apie paciento smegenų būklę.

Prieš 20 metų žurnale Science buvo išspausdinta studija, kurioje aprašyta, kaip įprastą magnetinį rezonansą (paveikslėlis kairėje) galima pritaikyti deguonies prisotinto ir neprisotinto kraujo tėkmės į smegenis sekimui.

Hemoglobinas (kraujo sudėtinė dalis) turi geležies, todėl kraujui priskiriamos magnetinės savybės. fMRI skaneris iš esmės yra didelis magnetas, kuris išrikiuoja vandenilio protonus kūne ir išmuša iš rikiuotės radijo bangų dažnio pulsais. “Supurtyti” protonai grįžta į savo vietas, o aparatūra prisitaiko prie jų sukeltų aidų – rezonanso.

Aktyvesnės smegenų dalys reikalauja daugiau deguonies savo funkcijoms atilikti, todėl deguonies prisotintas kraujas plūsteli į aktyvius centrus. Taip galima nustatyti, kokie smegenų regionai už kokią veiklą atsakingi, kai skanuojami žmonės atlieka tam tikras užduotis.

 

 

fMRI technologija labai plačiai naudojama tiek klinikiniais ar mokslo tikslais, tiek ir neuromarketinge ir panašiose srityse. fMRI itin svarbus bandant išsiaiškinti minčių ir smegenų ryšį.

 

Daugiau informacijos: http://www.nature.com/neurosci/neuropod/index-2011-10-28.html

 

Dovilė M.

2 thoughts on “Su gimtadieniu, fMRI!

  1. Pingback: Kodėl kartais favoritams nesiseka : Neuromokslas

  2. Pingback: Rezonansas atskleidžia, kaip smegenys reaguoja į pokštus. : Neuromokslas

Comments are closed.