Neuromagija

Nors vaikai dažnai nesuvokia, iš kur tuščioje skrybelėje atsirado triušis, suaugusieji supranta, kad įvyko ne mįslingas triušio pasirodymas, o gudriai apgalvota iliuzija. Triuką atlieka stebėtojo smegenys. Jos apgauna žiūrovą, negalėdamos “suvesti galų”, kaip, ką tik perpjauta moteris, atsistoja ir besišypsodama nueina, nors ir žinome, jog taip atsitikti negali. Mes ne tik nepykstame dėl apgavystės, bet ir mokame apvalias sumas, už galimybę būti apkvailintiems.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dXyT9dxH5xo&feature=related[/youtube]

Barrow Neurological Institute (Phoenix, JAV) profesoriai ir įvairių magų draugijų nariai Susana Martinez-Conde ir jos vyras Stephen Macknick sukūrė neuromagiją – neuromokslo sritį, aiškinančią, kaip illiuzijos “atrodo” iš smegenų perspektyvos. Tai nėra tik užgaida: supratus, kaip smegenys reaguoja į magų triukus, galima sužinoti daugiau apie mūsų pojūčių ir aplinkos suvokimą.

Šie mokslininkai, kalbėdami apie magiją, naudoja terminą hack, kurį dažniausiai vartojame kalbėdami apie kompiuterius (liet.hack – įsibrauti į kito kompiuterio sistemą ar duomenų bazę), tik šiuo atveju, kompiuteris – mūsų smegenys. Supratę, kaip magai į jas įsibrauna, galėsime išsiaiškinti, kaip analogiški kognityviniai triukai veikia rinkodaros strategijose (http://neuromokslas.blogr.lt/neuromarketingas-kas-tai/), verslo derybose ar tarpasmeniniuose santykiuose.

Į sceną įžengia mago asistentė balta suknele. Iliuzionistas praneša, kad tuoj suknelė taps raudona ir ji apšviečiama raudona lempa. Žinoma, tai nuleidžiama juokais, o kai raudona lempa išjungiama ir vėl įsijungia neutralios spalvos prožektoriai, asistentė iš tikrųjų vilki raudoną suknelę.

Kai raudona šviesa išjungiama, matytas vaizdas išlieka žiūrovų atmintyje apie 0,1 sekundės dalį ir to pakanka, kad balta suknelė būtų nuplėšta ir pasimatytų po apačia buvusi raudonoji.

Žymus iliuzionistas David Blaine sakė, jog ketverių metų amžiaus pradėjęs rodyti magiškus triukus suprato, kad reikia ne specialių efektų, o nukreipti žiūrovo dėmesį, o geriausias būdas tai padaryti – žiūrėti tiesiai į akis.

Tokie ir panašūs atradimai gali padėti mums suprasti ne tik iliuzionistų paslaptis, bet ir padėti žmonės su dėmėsio ar atminties sutrikimais.

 

Pagal http://neuromarketing.ning.com/profiles/blogs/the-neuroscience-of-magic

 

Dovilė M.